krmelec3V januári sa naši malí bádatelia a všetkovedkovia opäť vybrali do prírody. Cestou ku krmelcu tentokrát pozorovali zimnú prírodu. Už vedia, že niektoré operence, zver ale aj hmyz dokážu prežiť i v zimnom období. Dobrí ľudia im v tom pomáhajú. Pripravujú pre nich kŕmidlá, búdky a rôzne zákutia so senom, ihličím alebo suchým lístím. Vtáčikom sypú mak, slnečnicu a iné dobroty, ktoré potrebujú. Lesnej zveri nosia seno, repu a soľ.  Aj naše deti preto zvieratkám priniesli plné vrecká starého pečiva. Potešilo ich, že jabĺčka a ovocie, ktoré sem priniesli na jeseň, už nenašli. Cestou domov sme využili aj tú malú snehovú nádielku a riadne sme sa vyšantili. Tešíme sa na ďalšie vychádzky do našej krásnej prírody. 

kotrmelec4

arkany

 

Púšťanie šarkanov je jesenný rituál, ktorý obľúbujú deti aj dospelí. Prečo práve na jeseň? Dôvodom je fakt, že jesenný vietor býva nielen silnejší, ale aj najstabilnejší z hľadiska sily, aj smeru. Preto sme sa aj my, malí bádatelia a všetkovedkovia, vybrali 10. 11. na kopec pri sídlisku púšťať našich šarkanov. Slniečko nám síce nesvietilo, ale zato fúkal ideálny vietor. Šarkany boli krásne a vznášali sa v povetrí ako vtáci. Deti neúnavne behali a sem tam sa aj domotali.

My sme deti šikovné, my vieme krásne veci vytvoriť. Na krúžku Šikovné ruky sú samé šikovné a kreatívne deti, ktoré dokážu vytvoriť krásne veci. Posúďte sami.
                      k1                    prce
 
 

halloweenV piatok 22. 10. si malí bádatelia pripomenuli sviatok Halloween. Prezliekli sa do strašidelných kostýmov a spoločne sa o tomto sviatku niečo naučili. Halloween bol u nás strašidelný len na oko. Porozprávali sme sa o tom, čo znamená chodenie od domu k domu v strašidelných kostýmoch, o vyrezávaní tekvíc a ďalších symboloch tohto sviatku ako sú bosorky na metle, čierne mačky, netopiere a sviečky, Potom sme si spoločne vyrobili strašidelnú sviečku, pozreli strašidelnú rozprávku a na záver nechýbalo občerstvenie a kopec zábavy pri rôznych aktivitách. 

V stredu 20. 10. bol krásny slnečný deň. Malí bádatelia neváhali, naplnili tašky jedlom pre zvieratá a vybrali sa do lesa. Cestou ku krmelcu pozorovali meniacu sa jesennú prírodu, sledovali stopy zvieratiek a obdivovali všetko okolo seba. Cestou späť domov sa ešte stihli pohrať a načerpať kopec energie z posledných teplých lúčov slniečka.

jedlo1

 

tra1tra2Malí bádatelia a Všetkovedkovia využili teplé slnečné lúče aj v piatok 1. 10. a prežili spoločné popoludnie v prírode. Spoznávali ďalšie zákutia našej obce, behali po lúkach a tiež si zahrali aj rôzne pohybové hry. Domov sa vracali unavení, ale s množstvom veselých zážitkov i nových priateľstiev. 

MBV5MBV2Svet okolo nás je plný zázračných vecí

Deti z krúžku Malý bádateľ a Všetkovedko sa rozhodli, že začnú skúmaním nášho okolia v malebnej obci Veľké Rovné. Využili sme pekné jesenné počasie a pustili sme sa do prírody. Začali sme tým, že sme sa zastavili pri zmrzline, obdivovali exotické rastlinky v areáli a posilnili sa do cesty výbornou zmrzlinou. Naša cesta viedla okolo obory, kde sme nakŕmili diviakov, spoznali ich správanie a naučili sa rozlíšiť samičku, samca a mláďatká. Pokračovali sme k chotáru, cestou sme spoznávali jesenné plody, ktoré nám ponúka naša príroda. Deti zaujali na ceste aj niektoré nerasty. Na chotár sme prišli trošku unavení a aj vyhladnutí. Ale o to viac nám pochutila opekačka a dodala nám silu na cestu späť. Chotár nám poskytol krásny výhľad na mnohé osady, ktoré sme cestou naspäť spoznávali.  

Zažili sme krásne popoludnie a tešíme sa na ďalšie bádanie a spoznávanie nového, veď hovorí sa, deti vidia aj to, čo dospelí nie.

 

 

      MBV1         MBV3        MBV4

Žiaci z krúžku Malý bádateľ a Všetkovedko si vyšli do prírody, aby mohli spoznávať jej dary, krásu a zisťovať, aké zmeny sa na jeseň v prírode dejú. Popri tom sme sa zastavili v obore pre diviaču zver, ktorú deti s radosťou prikrmovali a sledovali ich správanie pri tejto činnosti. V krásnej jesennej prírode sme načerpali novú energiu a chuť spoznávať prírodu naďalej a chrániť si ju.

turistika1 turistika2 turistika3 turistika4

 

ik4ik8Na krúžku Šikovné ruky pracujeme v plnom nasadení. Využívame všetok materiál, papier, plast, látky, vlnu a pracujeme aj s odpadovým materiálom. Podarilo sa nám vyrobiť stojany na pastelky, peračníky, zápich do kvetináča v tvare strašiaka, vrtuľku na určenie smeru vetra a dúfam, že našimi šikovnými prštekmi vytvoríme veľa krásnych vecí.