tra1tra2Malí bádatelia a Všetkovedkovia využili teplé slnečné lúče aj v piatok 1. 10. a prežili spoločné popoludnie v prírode. Spoznávali ďalšie zákutia našej obce, behali po lúkach a tiež si zahrali aj rôzne pohybové hry. Domov sa vracali unavení, ale s množstvom veselých zážitkov i nových priateľstiev.

MBV5MBV2Svet okolo nás je plný zázračných vecí

Deti z krúžku Malý bádateľ a Všetkovedko sa rozhodli, že začnú skúmaním nášho okolia v malebnej obci Veľké Rovné. Využili sme pekné jesenné počasie a pustili sme sa do prírody. Začali sme tým, že sme sa zastavili pri zmrzline, obdivovali exotické rastlinky v areáli a posilnili sa do cesty výbornou zmrzlinou. Naša cesta viedla okolo obory, kde sme nakŕmili diviakov, spoznali ich správanie a naučili sa rozlíšiť samičku, samca a mláďatká. Pokračovali sme k chotáru, cestou sme spoznávali jesenné plody, ktoré nám ponúka naša príroda. Deti zaujali na ceste aj niektoré nerasty. Na chotár sme prišli trošku unavení a aj vyhladnutí. Ale o to viac nám pochutila opekačka a dodala nám silu na cestu späť. Chotár nám poskytol krásny výhľad na mnohé osady, ktoré sme cestou naspäť spoznávali.

Zažili sme krásne popoludnie a tešíme sa na ďalšie bádanie a spoznávanie nového, veď hovorí sa, deti vidia aj to, čo dospelí nie.

MBV1         MBV3        MBV4

Žiaci z krúžku Malý bádateľ a Všetkovedko si vyšli do prírody, aby mohli spoznávať jej dary, krásu a zisťovať, aké zmeny sa na jeseň v prírode dejú. Popri tom sme sa zastavili v obore pre diviaču zver, ktorú deti s radosťou prikrmovali a sledovali ich správanie pri tejto činnosti. V krásnej jesennej prírode sme načerpali novú energiu a chuť spoznávať prírodu naďalej a chrániť si ju.

turistika1 turistika2 turistika3 turistika4

ik4ik8Na krúžku Šikovné ruky pracujeme v plnom nasadení. Využívame všetok materiál, papier, plast, látky, vlnu a pracujeme aj s odpadovým materiálom. Podarilo sa nám vyrobiť stojany na pastelky, peračníky, zápich do kvetináča v tvare strašiaka, vrtuľku na určenie smeru vetra a dúfam, že našimi šikovnými prštekmi vytvoríme veľa krásnych vecí.

Po prázdninách sme sa opäť vrátili do školských lavíc. Tiež sa zahájila aj krúžková činnosť na našej škole. Malí bádatelia a Všetkovedkovia vyrazili 21. 9. do miestnej časti našej obce pod Ivor, kde sa veľmi radi vracajú. Čakala ich tu skvelá opekačka, rôzne hry na ihrisku a kto sa nebál, vybral sa aj do lesa na hríbiky.Opäť sme si toto popoludnie skvele užili a tešíme sa na ďalšie akcie.

V1 V2  V3 V4

V5 V6 V7

hrad1Poznáte príbeh o krásnej Hedvige, ktorú uniesli lúpežní rytieri Ján a Rafael Podmanický? Ak nie, navštívte Považský hrad a dozviete sa viac. My sme ho preskúmali 23.9.2020. Hrad je síce zrúcanina, ale zachované múry dýchali históriou. Najviac sa nám páčila priestranná bašta a výstup na mostík s ďalekohľadom. Vďaka nemu sme si mohli bližšie pozrieť aj obec Považské Podhradie a jeho okolie – Veľký a Malý Manín, Manínska tiesňava, výbežok Veterných hôľ.  Našu prehliadku tohto nádherného miesta sme ukončili opekaním špekačiek, slaninky, chleba, či cukríkov Marshmalow na vystavanom ohnisku pod hradom. Nechcelo sa nám odchádzať, ale počasie nás vyhnalo :O) Rozlúčili sme sa v duchu a sľúbili, že sa niekedy vrátime.

14A  Kliknutím na obrázok sa zobrazí naša fotogaléria. :O)

anjel1anjel2Divadelný krúžok pripravil pre svojich spolužiakov vianočné prekvapenie, divadielko o Anjelikovi Striebrovláskovi. Popri známym divadelníčkam, štvrtáčkam Katke Ohrádkovej a Miške Čapkovičovej, druháčkam Linde Nemčákovej, Nele Ivoríkovej a Kristínke Ráztočnej  sa predstavili nové tváre divadelného krúžku, štvrtáčka Betka Petrovská a prváci Sárka Farkasová a Paťko Málik. To, že svoje role zahrali výborne všetci účinkujúci svedčal aj dlhý potlesk. Na divadelko sa prišli pozrieť aj naši kamaráti z materskej škôlky.

sarkany

K jeseni patria aj  šarkany. Vedia o tom aj naši najmenší bádatelia, ktorí ich boli púšťať v piatok 8.novembra. Počasie im prialo, svietilo slniečko a vietor na kopci poriadne vydúval. Preto sa šarkany mohli ukázať v plnej svojej kráse.

L9

Množstvo zážitkov sme zažili dňa 19.10.2019, keď sme navštívili neďalekú Lietavu. Konkrétne sme sa pol hodinku prešli tichým lesom až ku hradu. Hoci je to zrúcanina, prehovorila nám do duše. Nádherné scenérie hradu i okolia sme obdivovali viac ako hodinu. Neobišli sme ani expozíciu otvorenú priamo v hrade a prečítali sme si o histórii hradu, vrátili sa o pár sto liet dozadu a vyskúšali si život na hrade ako páni. :O) Kúpili sme si i pár vecí na pamiatku a chceli by sme sa poďakovať neziskovej organizácii - Združeniu na záchranu lietavského hradu - za možnosť spoznať hrad bližšie. Na ceste späť sme sa zastavili, či posedeli na kamennom dvojkresle, za ktorým je vidieť celú našu turistickú trasu na hrad i hrad samotný. Čo nás čaká nabudúce? Uvidíme....

FOTOGALÉRIA